Έχασε στο «Ελ Πάσο» η Καλλιθέα

Ο Αχαρναϊκός αναδείχθηκε νικητής της κυριακάτικης (25/9) αθηναϊκής μονομαχίας με την Καλλιθέα (2-1) στο «Γ. Λαμπράκης».

Η ομάδα του Μενιδίου ήταν καλύτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και πήρε ένα θετικό αποτέλεσμα γοήτρου εν όψει της έναρξης του πρωταθλήματος της Β’ Εθνικής.

Η Καλλιθέα, πάντως, προηγήθηκε στο 20ό λεπτό με σουτ του Σαμπατάκου, σε ένα πρώτο ημίχρονο με ουκ ολίγες αξιόλογες φάσεις.

Εντούτοις, το γεγονός ότι ο Αχαρναϊκός έχει ήδη δύο επίσημα ματς στα πόδια του (με τον ΟΦΗ για την 1η φάση του Κυπέλλου Ελλάδας) φάνηκε.

Ως εκ τούτου, και από τη στιγμή που ο Χρήστος Τζιώρας βρέθηκε σε καλή μέρα, η ανατροπή φάνταζε πιθανό σενάριο.

Ο έμπειρος επιθετικός κέρδισε πέναλτι στο 41’ από τον Μιχελή, ο ίδιος ανέλαβε την εκτέλεση και έφερε το φιλικό στα ίσα, σε ένα κομβικό σημείο του αγώνα.

Το νικητήριο γκολ του Αχαρναϊκού σημειώθηκε στο 80ό λεπτό από ασίστ του Τζιώρα και πλασέ του Ντάγκρα.